Contact Us!

News'y

Dożynki Gminne

09-08-2018
   
News'y

Zapraszamy na badanie wzroku i pomiar ciśnienia śródgałkowego

24-03-2018
Zaprazamy serdecznie na badanie wzroku i pomiar ciśnienia śródgałkowego. Więcej inforamcji przeczytacie Państwo poniżej.
News'y

Zmarł mężczyzna poszkodowany w sobotnim pożarze w Krempnej

10-01-2018
W jasielskim szpitalu zmarł mężczyzna poszkodowany w wyniku pożaru, do którego doszło w minioną sobotę w jednym z budynków na terenie Krempnej. Prawdopodobnie do...
News'y

Na dnie zalewu w Krempnej znaleziono ciało mężczyzny

05-12-2017
Policjanci wyjaśniają okoliczności śmierci 43-letniego mieszkańca Krempnej. Jego ciało znaleziono na dnie zbiornika wodnego.  Informację o zaginięciu mężczyzny funkcjonariusze...
News'y

Nie chcą Parku Krajobrazowego Beskidu Niskiego

24-11-2017
Starosta Karol Górski oraz burmistrzowie miast i wójtowie gmin z terenu powiatu gorlickiego jednym głosem wypowiedzieli się na temat projektu zmiany „Planu zagospodarowania...
News'y

Informacje o "Białej sobocie" w Ośrodku Zdrowia w Krempnej

14-11-2017
Uprzejmie informujemy, że w dniu 18 listopada 2017 r w Gminnym Ośrodku Zdrowia odbędzie się tzw. "Biała sobta".       Organizatrami tego szlachetnego wydarzenia są:
News'y

“Życie ludzkie zmienia się, ale się nie kończy”

02-11-2017
1 listopada Kościół katolicki obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych. Dzisiejsza uroczystość ma charakter bardzo radosny. Wspominamy, bowiem dzisiaj wszystkich tych, którzy...
News'y

Strona www.krempna4u.pl jednym z laureatów konkurs pt. „Sołectw@ w sieci"

29-10-2017
 W środę 18 października w Poznaniu podczas konferencji, Wieś Polska-Wieś Innowacyjna’’ nastąpiło rozstrzygnięcie V jubileuszowego ogólnopolskiego konkursu na...

Dożynki Gminne

Zapraszamy na badanie wzroku i pomiar ciśnienia śródgałkowego

Zmarł mężczyzna poszkodowany w sobotnim pożarze w Krempnej

Na dnie zalewu w Krempnej znaleziono ciało mężczyzny

Nie chcą Parku Krajobrazowego Beskidu Niskiego

Informacje o "Białej sobocie" w Ośrodku Zdrowia w Krempnej

“Życie ludzkie zmienia się, ale się nie kończy”

Strona www.krempna4u.pl jednym z laureatów konkurs pt. „Sołectw@ w sieci"

Magurskie wyprawy

loading...

Komunikaty

loading...
loading...

Śniegi i mróz to na pewno nie są wystarczające powody, by rezygnować z biegania. Oto 10 patentów na zdrowe i bezpiecznie bieganie w zimie, dzięki którym nie zapadniesz w niedźwiedzi sen i wiosną nie będziesz musiał z mozołem odbudowywać formy. Pamiętaj: co Cię nie zabije, to Cię wzmocni!

Temperatury grubo poniżej zera, zasypane śniegiem lub pokryte lodem trasy, wcześnie zapadające ciemności - to wszystko może zniechęcać do biegania. Nie musisz jednak rezygnować ze swoich treningów na otwartym powietrzu (ba, będziesz miał z nich taką samą frajdę jak z biegania latem!), pod warunkiem, że dobrze się do nich przygotujesz.

Rozpoznanie

Zimą nasz zegar biologiczny przestraja się na inny rytm. Ranne treningi, które jeszcze jesienią nie sprawiały nam żadnych problemów, teraz są ogromnym wyzwaniem. O godzinie szóstej czy siódmej nie rozgrzejemy naszego "silnika" do optymalnych obrotów. Zwłaszcza w przypadku, gdy oprócz wczesnej pory musimy zmagać się z niską temperaturą.

"Zimą biegam zawsze po pracy - opowiada Robert Korzeniowski. - Rankiem organizm woli wypocząć. Taki jest rytm biologiczny. Praktykuję to od lat". Bieganie po zmroku, zwłaszcza jeśli leży śnieg, ma swój niepowtarzalny klimat.

Jeśli możemy wyjść na trening wczesnym przedpołudniem, około godz. 10-12, to super! Do tego czasu nasz organizm rozbudzi się, a temperatura na dworze wzrośnie o kilka kresek. Coraz częściej wielu biegaczy wykorzystuje okienko na lunch jako porę treningu. Na Zachodzie to normalne: tam w porze obiadowej spotkamy wielu biegaczy.


Zabezpiecz stopy 

Nawet najlepsze letnie buty, które mają dobrą przyczepność, nie uchronią przed zimnem. Jeśli nie stać Cię na zakup zimowego zestawu, to ubieraj zimowe skarpety. Jednak szybko przekonasz się, że zwykłe buty tracą kontakt ze śliską nawierzchnią. Przed treningiem dobrze je zasznuruj. Potem zmarznięte palce będą miały kłopot ze sznurowadłami. Wiąż je na dwa "guziołki", a końcówki sznurowadeł włóż pomiędzy sznurówki, by nie dyndały.


Ubierz się mądrze

"Ubierajmy się na tzw. cebulę - radzi Grzegorz Gajdus, trener polskich olimpijczyków. - Ważne, by nakładać warstwy oddychające. Jeden bawełniany podkoszulek może zniweczyć cały efekt. Na podkoszulek włóż cienką bluzę z długim rękawem, na to polar i kurtkę ortalionową (z siateczką na podpince). Na nogi zimowe rajtki i w razie potrzeby cienkie, oddychające spodnie.

Zainwestuj w skarpetki zimowe. Specjalne warstwy na palcach, wierzchu stopy i pięcie zapobiegają odmrożeniom. Wielu biegaczy woli używać specjalnych podkolanówek. Obowiązkowo rękawiczki (wystarczą bawełniane za kilka zł). Naczynka krwionośnie szybko obkurczają się nie tylko na mrozie, ale już przy +5 stopniach Celsjusza".

"Na głowę zakładamy zimową czapkę przykrywającą uszy, a nie opaskę - radzi Ewa Ziubrak, biegaczka i właścicielka sklepu dla biegaczy w Poznaniu. - Dobrze dopasowana czapka powinna sięgać przed brwi i przykrywać uszy. Pamiętaj, że prawie 80% ciepła ucieka nam przez głowę".

Dopasuj swój ubiór do temperatury:
0 stopni: 
2 góry, spodnie
Koszulka z długim rękawem i kamizelka ochronią Cię przed zimnem.
-5 do -10 stopni: 
2 góry, 2 doły
Kurtka na koszulkę z długim rękawem i spodnie chroniące przed wiatrem na rajtki.
-10 do -15 stopni: 
3 góry, 2 doły
Koszulka, lekki polar i kurtka. Dla facetów koniecznie majtki chroniące klejnoty.
-15 do -20 stopni: 
3 góry, 2 doły
Zestaw jak wyżej, a do tego dodatkowa para rękawiczek, chusta do ochrony ust i twarzy.
poniżej -20 stopni:Lepiej zostań w domu!


Bądź widoczny

Przy bardzo krótkim dniu jest duża szansa, że Twój trening odbędzie się jeszcze - albo już - w ciemnościach. Ubierz kurtkę w jaskrawym kolorze, najlepiej z elementami odblaskowymi. Mogą to być kamizelki, paski odblaskowe czy nawet lampki na głowę - "czołówki".


Rozgrzewka

Zacznij rozgrzewkę w ciepłym. Niech krew zacznie mocniej krążyć, ale nie doprowadzaj się do zapocenia. Przebiegnij się parę razy po schodach, wykorzystaj skakankę. Nie odczujesz zimna, jeśli wyjdzisz z podwyższoną temperaturą. Jeśli biegacie w grupie, to nie czekajcie na wszystkich na zewnątrz. Lepiej to zrobić w samochodach, jeśli tylko jest taka możliwość.


Wiatr i Śnieg

Zacznij biec pod wiatr, a wracaj do domu z wiatrem. Nie będzie tak mroził, dmuchając w Twoją spoconą twarz, i nie będzie uczucia igiełek na skórze. Wykorzystaj wiatrochrony: biegaj wokół bloków, smaruj twarz wazeliną albo specjalnymi maściami na mrozy. Zmoczone ciuchy zmieniaj od razu po biegu. Jeśli jest bardzo mokro, możesz obłożyć stopy plastikową torbą, zanim włożysz buty. Jeśli dojeżdżasz do swojej trasy, zabierz ze sobą buty, skarpety i ubranie na zmianę oraz suchy ręcznik.

Oddychanie

W zimie u biegaczy cierpiących z powodu upośledzonej drożności nosa, np. mających skrzywioną przegrodę nosową bądź polipy, dochodzi do częstych infekcji górnych dróg oddechowych. Upośledzona drożność nosa zmusza do oddychania ustami. Powietrze wdychane nosem oczyszcza się, nawilża i ogrzewa.

Natomiast kiedy oddychamy ustami, to korzystamy jakby z "nieprzygotowanego powietrza". Z drugiej strony, takie oddychanie hartuje zarówno drogi oddechowe, jak i cały organizm. Jeśli nie łapie Cię często przeziębienie czy grypa, nie bój się oddychać ustami.


Bez pośpiechu

Przy temperaturze poniżej 0 stopni Celsjusza musimy brać poprawkę na treningowe plany. Nie zaliczajmy na siłę kilometrów. Zimowe miesiące powinniśmy biegać według założeń, ale także według samopoczucia. Gdy zimne powietrze nas zatyka, a wiatr przeszywa nasz profesjonalny strój - skróćmy dystans.

Przy temperaturze poniżej minus 10 stopniach Celsjusza powinniśmy odpuścić sobie trening na dworze. Mroźne powietrze może sprawić, że popękają nam pęcherzyki płucne. Zamiast na trening biegowy w terenie wybierz się na spacer, a potem do siłowni, żeby pobiegać na bieżni mechanicznej albo poświczyć z ciężarami

Pamiętajmy, że temperatura, którą wskazuje termometr za oknem, to nie to samo, co temperatura odczuwalna. To, jak odczuwamy zimno, zależy od wilgotności powietrza i siły wiatru. Nieraz bardziej we znaki dają się temperatury na tzw. lekkim plusie, ale z mocnym wiatrem i lekką mżawką. Dobrym rozwiązaniem jest podzielenie treningowego dystansu na dwa treningu: zróbmy sobie 25-minutową przebieżkę rano i drugą, 30-minutową wieczorem.


Po zakończonym biegu

Po odbytym treningu zrezygnujmy z rozciągania na dworze. Streczing zróbmy już w komfortowych warunkach, na domowym dywanie. Znacznie przyjemniej i zdrowiej! Ubierz natomiast od razu ciepłe ubranie i suchą czapkę na mokre włosy. Jak najszybciej trzeba zrzucić mokre rzeczy! Wystarczy chwila, by nas przewiało.

Równie niebezpieczne jest paradowanie w mokrych ciuchach po mieszkaniu. Pierwsze kroki po wejściu do domu skieruj do łazienki. Zanim jednak wrócisz z treningu do domu napij się ciepłej (ale nie gorącej!) herbaty owocowej z miodem, którą powinieneś zabrać ze sobą w termosie, i zjedz jakieś węglowodany (baton, banan), aby pomóc organizmowi odbudować zapasy energii wyczerpane treningiem i chłodem.


Przed następnym biegiem

Butów nie susz na kaloryferze. Zbyt szybkie suszenie może zdeformować treningowe obuwie. Gdy buty są mocno wilgotne, zwłaszcza po treningu na deszczu, to włóż do nich granulki kociego pochłaniacza. To te, które wkłada się do kuwet. Bardzo szybko pochłaniają wilgoć. Rzeczy do biegania powinny szybko wyschnąć, jeśli powiesimy je w przewiewnym miejscu.

Skomentuj

Komentuj jako gość

0
Ograniczenie Rozszerzeń Dozwolone rozszerzenia plików: bmp, csv, doc, gif, ico, jpg, jpeg, odg, odp, ods, odt, pdf, png, ppt, rar, txt, xcf, xls, zip 0 / 3

  Biorą udział w konwersacji

  MARVIS

  akcenta.pl

  loading...

  for him

  loading...

  for her

  loading...