Od najmłodszych lat każdy z nas marzy o sukcesach i wspaniałych osiągnięciach. Marzymy o rzeczach odległych i bliskich, małych i dużych. Nie ma marzeń lepszych i gorszych, każde marzenie jest ważne.

Większość dziewczynek, będąc dzieckiem marzy aby zostać księżniczką, lekarzem, piosenkarką lub aktorką. Największym marzeniem 8 dziewczynek z Myscowej jest służba społeczeństwu w strażackim mundurze.

 Brawo Ty.

W kwietniu z inicjatywy druha Sebastiana Kłosowskiego powstała Dziewczęca Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza. Sebastian jest uczniem V Liceum Ogólnokształcącego imienia Jana Szczepanika w Krośnie. Uczęszcza do II Klasy o profilu mundurowym, fakultet pożarniczy. Od najmłodszych lat interesuje się strażą pożarną i jej działalnością. Jest też wiceprezesem OSP w Myscowej. Swoją wiedzą i umiejętnościami postanowił podzielić się z innymi.

Strażak to brzmi dumnie.

         Strażacy ochotnicy to ludzie, którzy swoją służbę wykonują z potrzeby serca, którzy śpieszą z pomocą o każdej porze dnia i nocy ratując ludzi oraz ich dobytek, nierzadko ryzykując własnym życiem. To właśnie Straż Pożarna jest pierwsza na miejscu akcji, udziela pierwszej pomocy i najczęściej to ona odjeżdża ostatnia.

Przepis na sukces.

Wszystko zaczyna się od chęci. Nie wolno się bać, no i oczywiście łatwiej jest robić coś wspólnie ze znajomymi, ciężką pracę i zabawę można połączyć w jedno.

W szeregi Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Myscowej wstąpiło 8 dziewczynek w wieku 10-13 lat:

  1. Emilia Frankiewicz
  2. Joanna Leputa
  3. Weronika Kleczyńska
  4. Anna Kostrząb
  5. Marlena Żarnowska
  6. Wiktoria Stoś
  7. Aleksandra Mroczka
  8. Eliza Potera

Dowódcą drużyny jest Aleksandra Mroczka. Dziewczynki chętnie i z uśmiechem na twarzy przychodzą do remizy. Choć drużyna istnieje stosunkowo krótko, ma już na swoim koncie pierwsze sukcesy.  W V Podkarpackim Biegu Strażaków w kategorii dziewcząt szkół podstawowych 12-letnia Wiktoria Stoś zajęła pierwsze miejsce, a 10-letnia Emilia Frankiewicz – trzecie.

            Dziewczyny spotykają się regularnie na zajęciach w remizie, podczas których poznają sprzęt ratowniczo – gaśniczy, uczą się udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, zasad musztry i strażackiej dyscypliny, podnoszą swoją sprawność fizyczną – własnymi siłami zbudowały tor do ćwiczeń przygotowujących do zawodów pożarniczych.

             Druhny z Myscowej udzielają się również w innych aspektach życia. Są zaangażowane w działalność społeczną i charytatywną. Ich największym marzeniem jest jednak chęć sprawdzenia się w zawodach pożarniczych, tylko to gwarantuje zdobywanie doświadczenia i nabywanie jeszcze lepszych umiejętności. Warunkiem udziału w zawodach   jest posiadanie odpowiedniego sprzętu i wyposażania. Potrzeba około 5 tysięcy złotych.

Możesz pomóc!

Nasz kraj jest ostoją wielowiekowej tradycji, kwiatu kultury i pięknych wartości, które trzeba zaszczepiać społeczeństwu od najmłodszych lat. By młodego obywatela wychować na prawego człowieka, należy zakrzewić w jego sercu pozytywne wartości, wpajać wychowanie cnót obywatelskich, zachowań w których przejawiają się troska o Ojczyznę, tą dużą i tą małą, regionalną, poczucie odpowiedzialności, ofiarność tam gdzie jej potrzeba, praca i pracowitość, służba dla drugiego człowieka, poczucie dumy narodowej i szacunek dla symboli ojczystych i regionu. Z tym przecież kojarzy się strażak. Dlatego też należy dbać, by dzieciństwo było okresem zabawy ale i nauki. Niekoniecznie tylko sztywnej w książkowych ramach, ale luźnej, w formie rozrywki, by lepiej docierała do dziecięcej „gorącej głowy”. Zamiast bajek o bohaterach skądinąd potrzebnych, pozwólmy stać się nimi naszym dzieciom. Wspomniane dziewczynki czują te wartości, chcą być szlachetne, zmierzać do ideałów, które są bardzo zacne. Po to angażują się w swoją organizację. Chcą służyć nam, naszemu społeczeństwu. Nic tylko się cieszyć! Przecież o to zabiega zawsze rodzic, szkoła, kościół, państwo. Zróbmy coś co pozwoli zrealizować ich cele. One nie pracują, nie mają dochodu. Ale mają rzeczy bezcenne: potencjał, szczytne cele, zapał, marzenia i nas czytających ten artykuł. To od nas zależy czy te młode dziewczyny osiągną satysfakcje i spełnienie swoich celów i marzeń. Sięgnijmy do naszego dzieciństwa i wspomnijmy swoje marzenia. Może udało się je zrealizować więc wiemy jaka to satysfakcja, a może jednak nie udało się, więc znamy smak zawiedzenia i frustracji. To czy te dziewczyny je spełnią zależy od naszego wsparcia finansowego. Wszystko inne już jest. Ich satysfakcja będzie naszą satysfakcją. One obierają dobra drogę, my pomóżmy im nią kroczyć. Marzenia się spełniają…

Wsparcie finansowe można kierować na konto OSP Myscowa:

34 8636 1015 2004 1600 0273 0001

W tytule przelewu należy wpisać: MDP Myscowa

Wiesław Kmiecik

Skomentuj

Komentuj jako gość

0
Ograniczenie Rozszerzeń Dozwolone rozszerzenia plików: bmp, csv, doc, gif, ico, jpg, jpeg, odg, odp, ods, odt, pdf, png, ppt, rar, txt, xcf, xls, zip 0 / 3

    Biorą udział w konwersacji